KOSMOS NA BEDNARSKIEJ 9 - relacja ze śniadania prasowego.


środa, 16 stycznia 2019

Teatr Małego Widza rozpoczyna interdyscyplinarny projekt artystyczny dla rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat, w którym będzie można odkrywać wszystkimi zmysłami niezbadane dotychczas kosmiczne przestrzenie. Lot na Marsa, taniec w księżycowym kraterze, a nawet spotkanie z czarnymi dziurami – takich niecodziennych wrażeń będziemy mogli doświadczyć już niedługo przy ul. Bednarskiej 9. Projekt realizowany wspólnie przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy oraz Fundację Teatru Małego Widza.

 

 

Pierwszym wielkim interdyscyplinarnym eksperymentem Teatru Małego Widza był Sensoryczny Labirynt Muzyczny - projekt z pogranicza instalacji, teatru i muzycznego performensu, który zapoczątkował nowy nurt w działalności artystycznej TMW nazywany przez Agnieszkę Czekierdę „instalacjami teatralnymi”.

 

Popularność tego projektu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy zagrać 80 spektakli, zagraliśmy ponad 1300, a w tym roku planowanych jest kolejnych 500 wędrówek. Odwiedzają nas nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale całe rzesze widzów z pozostałych miast Polski, a nierzadko również z zagranicy. To wszystko pokazało nam jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego rodzaju projekty artystyczne, że sprawiają one radość nie tylko maluchom, ale także tym już całkiem dorosłym widzom, że tego rodzaju projekty właściwie nie mają ograniczeń wiekowych - mówi Agnieszka Czekierda, dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Małego Widza.

 

Wybierając się na spektakl KOSMOS, nie spodziewajmy się więc tradycyjnej wizyty w teatrze. Ta instalacja teatralna będzie przedsięwzięciem jeszcze większym niż labirynt i oczywiście wersją bogatszą o wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia. W pełni dostosowany do zdolności poznawczych maluchów w wieku 1-5 lat, pozwoli im nie tylko odkryć możliwości, jakie daje używanie wszystkich zmysłów do badania otaczającego świata, ale także w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w ich wyobraźni. Zamiast realistycznej scenografii, wizualizacji planet lub gotowego statku kosmicznego, uczestnicy zetkną się z przedmiotami, które jedynie nawiążą swoim kształtem oraz fakturą do obiektów kojarzonych z wszechświatem. Celowe niedopowiedzenia będą stanowić zachętę do samodzielnego budowania świata, w którym rozegra się akcja spektaklu. Cała wędrówka odbywać się będzie w oparciu o narrację, a przejście przez kolejne sektory ułoży się w spójną historię opowiedzianą przez aktorów. Opowiedzianą za pomocą wielu środków teatralnych: tańca, śpiewu, opowieści o gwiazdach, konstelacjach, księżycowych kraterach, marsjańskich wulkanach i oceanach. Zadaniem aktorów jest zbudowanie atmosfery rzeczywistej podróży w kosmos. 

 

Cele nadrzędne projektu KOSMOS

1. DIALOG ZA POŚREDNICTWEM ZMYSŁÓW - projekt ma być dostosowany do możliwości percepcyjnych małych dzieci, do ich sposobu oglądania i badania świata, dlatego chcemy, aby był bardzo SENSORYCZNY, bo małe dzieci badają świat empirycznie. Chcemy, aby KOSMOS angażował wiele zmysłów (dotyk, zapach, słuch, wzrok, a może nawet smak).

2. DUŻO PRZESTRZENI DLA DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI - KOSMOS to projekt niezwykle interdyscyplinarny, synteza wielu sztuk, coś na pograniczu instalacji, spektaklo-koncertu i performensu. Będziemy bawić się abstrakcją, eksperymentować i odważnie operować umownością, dzięki której możemy pokazać dzieciom najpiękniejszy możliwy świat, świat ich własnej WYOBRAŹNI.  

3. DOŚWIADCZANIE MUZYKI GRANEJ NA ŻYWO - nasze dotychczasowe obserwacje i doświadczenia w muzycznej pracy z dziećmi pokazują, że muzyka to genialny i uniwersalny język, którym można komunikować się z dziećmi, nawiązać dialog i zbudować zaufanie. To jak dzieci reagują na dźwięki, jak uwielbiają obserwować instrumenty, aby później samodzielnie wytwarzać z nich dźwięki, jak wyrażają siebie w ruchu słuchając muzyki, jaką sprawia im to radość, otwiera i stymuluje do własnych muzycznych poszukiwań jest nie do przecenienia. 

4. BLISKI KONTAKT I KAMERALNOŚĆ – skupienie uwagi tak małych dzieci, wymaga nawiązania z nimi komunikacji, którą osiąga się przez bliskość, kontakt wzrokowy, kontrolowanie nastrojów, minimalizowanie zakłóceń i bardzo elastyczne dostosowywanie się do sytuacji. Tylko wtedy nawiązanie prawdziwego dialogu jest możliwe, tylko wtedy teatr dla maluchów ma głęboki sens. 

 

O zespole artystycznym

Zrealizować te cele może tylko szczególna grupa astronautów i są nimi od wielu lat współpracujący z Teatrem Małego Widza muzycy: Iza Lamik, Basia Derlak, Igor Spolski, Jacek Szabrański, Gwidon Cybulski i Sebastian Wielądek oraz aktorzy: Lena Kowalska, Dagmara Bąk, Arkadiusz Wrzesień i Jędrzej Taranek.  

 

Jak podkreśla Agnieszka Czekierda - Mają oni ogromne doświadczenie w pracy z naprawdę małymi dziećmi, a także niebywałą elastyczność i umiejętność improwizacji - szczególnie cenioną w projektach takich jak KOSMOS, czyli częściowo otwartych, w których publiczność jest współtwórcą zdarzeń. To właśnie z tą grupą śmiałków stworzyliśmy wspólnie Labirynt i kolejne instalacje. To oni zagrali w tych projektach te tysiące razy, dlatego wiem, że KOSMOS jest w dobrych rękach. W najlepszych.

 

Bednarska 9 to zupełnie nowy adres na kulturalnej mapie Warszawy. Jest to partnerski projekt Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Fundacji Teatru Małego Widza, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

 

– Bednarska 9 udowodni, że Śródmieście to nie tylko biurowce, kluby i restauracje. To przede wszystkim idealna dzielnica do życia i spędzania wolnego czasu. Przyzwyczajanie młodych ludzi do obcowania ze sztuką, zwłaszcza w tak intrygujący i niekonwencjonalny sposób, stanowi wymarzone dopełnienie edukacji, z którą dzieci zetkną się w szkołach. Zapewnianie warunków do realizacji projektów, których przykładem jest „KOSMOS”, uważam za inwestycję, która pomoże maluchom odkryć własne artystyczne uzdolnienie i która być może pewnego dnia zwróci się w postaci znakomitych artystów – mówił burmistrz Śródmieścia Krzysztof Czubaszek podczas prezentacji projektu.

 

– Mamy w Polsce do czynienia z postępującym kryzysem uczestnictwa w kulturze i czytelnictwa - wynika on z niewłaściwych decyzji podjętych w kraju w latach 90. co do kształtu polskiej edukacji, a także z braku dostępu do instytucji kultury. Z tym drugim nie musimy się na szczęście mierzyć w Warszawie. Z wielu badań wiemy, że zaszczepienie dzieciom wielu nawyków związanych uczestnictwem w kulturze musi nastąpić w ciągu pierwszych kilku lat życia, kiedy rozwój dziecka jest tak bardzo intensywny - później na pewne rzeczy jest zwyczajnie za późno.  Dlatego działania Teatru Małego Widza skierowane do najmłodszych dzieci i ich rodziców są tak wyjątkowe i cenne. I właśnie temu ma służyć Bednarska 9, co mnie bardzo cieszy. Za zaangażowanie w tak sensowny i misyjny projekt całemu zespołowi odpowiedzialnemu za „KOSMOS” należy się ogromny szacunek. Oby tworzenie takich miejsc stało się nową, dobrą praktyką – podsumowała przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady m.st. Warszawy, Agata Diduszko-Zyglewska.

 

Pierwsze spektakle odbędą się już 18 maja 2019 na ul. Bednarskiej 9 (Mariensztat). Instalację zaprojektuje światowej sławy studio projektowe - Studio Rygalik.

 

Wszystkie informacje dotyczące spektaklu KOSMOS będą pojawiały się na stronie Teatru Małego Widza.

Bednarska 9 będzie drugim miejscem, w którym rozpocznie swoją działalność Teatr Małego Widza.

Spektakle z dotychczasowego repertuaru teatru będziemy nadal grać na Jezuickiej 4. 

 

foto. Mirosław Cyryl Wójtowicz

 


Powrót

ŚNIADANIE PRASOWE - PRZEDSTAWIENIE PROJEKTU poniedziałek, 7 stycznia 2019

ŚNIADANIE PRASOWE - PRZEDSTAWIENIE PROJEKTU "KOSMOS"

Zapraszamy przedstawicieli mediów na śniadanie prasowe, podczas którego zostanie zainaugurowany projekt KOSMOS.

Czytaj więcej